2012. december 31., hétfő

B.Ú.É.K.! - 2013

Kedves Olvasóink! 

Szilveszter, amely napon búcsúztatjuk az elmúlt esztendőt, I. szilveszter pápáról kapta a nevét, aki ezen a napon 335-ben Rómában hunyt el 21 év uralkodás után. Az új év kezdete 1691-ben rögzült január elsejére XIII. Ince pápa döntésével.
I.Szilveszter
XIII. Ince













A babonák serege kapcsolódik az újévhez. Még mindig úgy tartják, hogy ekkor tehetünk a legtöbbet azért, hogy a következő esztendő sikeres legyen számunkra.

Olvassátok figyelmesen az intelmeket, és ha játékos kedvetek van, akár be is tarthatjátok!
1. Ne falj fel mindent szilveszterkor, maradjon valami a kamrában! Ha így teszel, akkor az új esztendőben sem fogsz hiányt szenvedni semmiben!
2. Ne egyél baromfi húst, mert hátrakaparja a szerencsédet! A pulykahús egyébként is nagyon kerülendő ezen a napon, mert mérget hoz a házhoz.
3. A hallal óvatosan kell bánni! Ha folyók mellett élsz, szerencsét hoz, máshol viszont baljós állat, mert elúszik vele a szerencséd.
4. Mosakodj meg reggel friss vízben, hogy egészséges légy! Aki reggel a kútról elsőnek meri a vizet, az viszi el az „aranyvizet”, így egész évben egészséges lesz.
5. Vágj fel egy egész kenyeret is, hogy legyen a családnak egész évben kenyere.
6. Töltsd meg konyhai edényeidet (cukor-, só-, borstartó, lisztes edény, zsíros bödön stb.), mert szerencsét hoz! Ha teli vannak, akkor egész évben bőségben fogsz élni, ha üresek, akkor hiányt fogsz szenvedni ezekben a dolgokban.
7. Ha teheted, ezen a napon ne hívj orvost, és ne is menj orvoshoz, mert akkor betegséggel töltöd majd a következő évet.
8. A szemét ma jó helyen van, ott, ahol van. Tilos kivinni a szemetet, mert kidobod vele a szerencsédet!
9. Ne veszekedj! Az év első napján igyekezz tartózkodni a veszekedéstől, házi viszálykodástól, mert különben az egész évet veszekedéssel fogod tölteni.
10. Egyél lencsét, babot, hogy sok pénzed legyen!
11. Egyél malacot (disznót), mert kitúrja a szerencsédet!
12. Süss rétest, és a tésztáját nyújtsd minél hosszabbra! A boldogságot és az életet többféle rétessel is hosszúra lehet nyújtani: adagold bőven, gazdagon a tölteléket, annál bővebben lesz részed a boldogságban.
13. Végezetül, de nem utolsó sorban: keress egy kéményseprőt! A kéményseprő kipucolja életedből a balszerencsét, hogy bekopogtathasson hozzád a jó. 
14. Kívánj másnak is szerencsét!

Az év utolsó napján szeretnénk megosztani veletek Horváth Laci versét, fogadjátok és olvassátok szeretettel!

A világ végét várták!

A világvégét nagyon várták,
Kezeiket ég felé tárták!
Vajon eljönnek a várt ufók?
Regél róla majd még az utód?

Vagy csak blöff volt az egész mese?
Világvége közel vagy messze?
Azt nem tudhatja, lásd még senki,
De születhet néha egy zseni.

Ki meglátni véli a véget,
És ezzel butítja a népet!
A gondod semmi más ne legyen,
Ellene az ember mit tegyen.

A véget vártan nagyon sokan,
Meg kopott miatta a vagyon.
Mink nem vártunk ufót sem véget,
Csak továbbra is békés évet!


Koday Laci is boldog új évet kíván!
Egy régi szilveszteri nóta!


S ha még hiányzik valami, hogy valóban szerencsések legyünk a következő évben, íme az is itt van: a szerencsepénz!
Békés, boldog, sikerekben gazdag 
új esztendőt kívánunk 
Olvasóinknak!

2012. december 24., hétfő

Karácsony ünnepén

Békés, boldog karácsonyt kívánunk minden kedves Olvasónknak, Barátunknak, Ismerősünknek!









Horváth László munkája








Itt van a szép, víg karácsony,  
Élünk dión, friss kalácson:
mennyi fínom csemege!
Kicsi szíved remeg-e?

Karácsonyfa minden ága
csillog-villog: csupa drága,
szép mennyei üzenet:
Kis Jézuska született.

Jó gyermekek mind örülnek,
kályha mellett körben ülnek,
aranymese, áhitat
minden szívet átitat.

Pásztorjátszók be-bejönnek
és kántálva ráköszönnek
a családra. Fura nép,
de énekük csudaszép.

Tiszta öröm tüze átég
a szemeken, a harangjáték
szól, éjféli üzenet:
Kis Jézuska született!
                                (Dsida Jenő)
Néhány népi intelem a karácsonyi ünnepkör napjaihoz kapcsolódva:
A fenyőfát ne vidd hamarabb a lakásba, mert felhívod az ártó szellemek figyelmét otthonodra. Az ajtó fölé akasztott friss fagyönggyel azonban távol tarthatsz minden rosszakaró szellemet. Ezért érdemes egy évig ott is hagynod.
Karácsony estéjén tegyél gyertyát az ablakba, és hagyd leégni! Ezzel magadhoz vezeted a jó szerencsét.
 Öltözz a legszebb ruhádba, hogy így biztosítsd a családi békét, de vigyázz, ne viselj semmi újat, mert az balszerencsét hoz.
Egyél karácsonykor babot, borsót, tököt vagy mákot, az sok pénzhez jut. És egyél halat is, az úgy haladj előre a karrieredben, mint amilyen sebesen a hal úszik a vízben. A hal pikkelyéből pedig tégy a pénztárcádba, akkor gazdagság is vár rá a következő évben, ha nem lenne elég a mák és a bab varázshatása. 
Ha mindenki jóllakott, a család egyen meg közösen egy szép piros almát, hogy mindenki egészséges maradjon, és hogy a közösen elfogyasztott alma, összetartsa a családot. Ha mindenki felállt már az asztaltól, akkor is hagyj egy darab kenyeret rajta, hogy bőségesen legyen mit enni a következő évben.
A karácsonyi asztalról összesöpört morzsát ne dobd ki az ünnepek vége előtt, mert megóvja házad népét a betegségektől. Egyes vidékeken az asztalsarkán hagyják letakarva egy hímzett kendővel, hogy az éjszaka hazalátogató szellemeknek is legyen ennivalójuk. A szemetet egyébként sem ajánlatos kivinni a házból, ugyanis a szeméttel együtt a szerencse is távozik. A néphit szerint söprögetni is csak az asztal alá szabad. Ha az ünnepi időszakban mégis muszáj a szemetet kivinni, akkor csak háttal kifelé szabad, hogy megtévesszük a rossz szellemeket.
Most pedig Mátyás király személyes csillagászának, Regimontanousnak sorai következnek.
Regiomontanus emlékműve 

„Ha napkeleti szél fúj, mindenféle baromnak dögleletességéből halálát jelenti, a napnyugati szél, pedig királyoknak és főuraknak betegséget és halálát jelenti, ki mind gazdagot, mind szegényt egyaránt elhord. De örüljünk annak, hogy ha az északi szél fújdogál, mert bő és csendes esztendő lesz, ha megérjük, hogyha pedig alszél délről támad, mindennapi betegséget és bajt jelent minekünk. 

Ha karácsony vasárnapra esik: Jó tél lesz, de szeles. Jó nyár, de száraz, jó mértékletes tavaszi idő, bor bőven lesz, a barom megszaporodik, juhok nyája megerősödik, méz és gabona lesz bőven, kerti vetemények is jól teremnek, mindenféle gyümölcs bőven terem, békesség, és jó egyetértés lesz az emberek között. 

Ha karácsony hétfőre esik: Közepes tél lesz, ha a tavasz szeles és háborgó, háborúság következik, hadak gyülekeznek, sok jó anya fiait megsiratja. Télben nagy jég lesz, mely után halál következik. Bor bőven lesz, madarak és barmok döglenek. 


Ha karácsony keddre esik: Nagy hosszú tél, sok s jó fuvallatok lesznek, nedves tavasz, sok gyulladások, nagy döghalál, bő gyümölcs, jó szüret, de sok jámbor asszonyember meghal. 

Ha karácsony szerdára esik: Kemény zúzmarázós tél, szeles tavasz, és nedves jó nyár következik, jó és mérsékletes ősz lesz, bő bor és jó gabonának sírja. Madarak és juhok és egyébféle oktalan állatok, vadak, barmok nyájai szaporodnak. 

Ha karácsony napja csütörtökre esik: Jó, kemény tél lesz, de szeles tavasz, száraz nyár, de jó zab lesz, búza félrészint, avagy némelyik földön ritkán lesz Bor félrészint terem, almának bősége és sok virág lesz. Ha karácsony napja péntekre esik: Zűrzavaros a tél, jó a tavasz, de szeles lesz. Szemfájás igen uralkodik. Az ősz száraz, bő bor, búza és olaj bőven lesz. A juhok és egyéb féle barmok és nyájak igen döglenek.

Ha karácsony napja szombatra esik: Akkor jó a tél, de háborgó és nagy hó lesz, szeles tavasz, de a nyár kedvetlen, ritka zab terem, mely drága és az embernek nagy kárára lesz. 

Karácsony utáni 12 napból mire következtethetünk? Karácsony napjától fogva tizenkét egész napot számlálván, aminő idő van napról-napra, olyan van hónapról-hónapra, egész esztendőn át, mert egy nap egy egész hónapot jelent. 
Úgy, mint Nagykarácsony napja Boldogasszony havát jelenti, másodnap karácsony havát, Böjtelő havát, harmadik nap jelenti Böjtmás havát, negyedik nap szent György havát, ötödik nap Pünkösd havát, hatodik nap szent Iván havát, hetedik nap szent Jakab havát, nyolcadik nap Kisasszony havát, kilencedik nap szent Mihály havát, tizedik nap Mindszent havát, tizenegyedik nap szent András havát, tizenkettedik nap karácsony havának mivoltát jelenti". 

És végezetül Regiomontanus tanácsai karácsony havára: 

"Karácsony havában gyakorold a húst, egyél meleg és hevítő ételeket, nem árt azért a borétek és a jó bor, melyben tárkonygyökeret áztattak, gyömbért, spikát, fahéjat és zsályát, a füves lekvár is hasznos, de ne egyél káposztát, élhetsz érvágással és köpölyözéssel. 

Hogyha karácsony napja Hold töltére esik, a régiek számtartása szerint bő esztendő lesz, mennél közelebb van Hold fogytára, annál jobb. Továbbá mégis azt tartották öregeink, hogy a mely fát levágnak karácsony havának két utolsó napján, az meg nem rothad, a szú sem eszi meg, és mennél tovább áll, annál erősebb és keményebb, úgy annyira, hogy végre kőhöz hasonlíttatik. 

Nagy örömmel és hálákat adjunk a született Krisztusnak, mert hatalmas isteni igazságszerető embereket, kegyeseket és kedveseket, jóságot cselekedőket az ő szentséges születésével hozott nekünk. Mert ők minden rendbeli cselekedeteikben jámbor, tökéletes, csak tiszta igazságszerető, jó szerencsés, jó cselédes emberek, és egész életüket boldogul viselik.” 
Ha már az idén nem is, de jövőre készíthetsz ilyen díszeket is! Környezetbarát és ehető is!

Szeretettel osztjuk meg veletek ezen az oldalon is közös Barátaink karácsonyi üzeneteit, jókívánságait!


Koday László

Szász Lajos

Kovács Klára

Turbéky István











Kellemes karácsonyi ünnepeket és nagyon boldog,
egészségben gazdag új évet kíván
Kommáné Ica















Nézzétek meg Gál Istvánné Sárkány Jolcsi nektek készült videóüzenetét is!


Békés, boldog karácsonyt!

2012. december 23., vasárnap

Koszorúzás a Ganz mauzóleumnál

A Kerepesi-temetőben a Ganz-család sírboltjánál egy kis csoport gyülekezett 2012. december 14-én, hogy a hálás utókor emlékező koszorúit elhelyezzék az alapító, a névadó sírhelyénél.

A koszorúzási ünnepség a Ganz Ábrahám Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola és Szakiskola tanulóinak műsorával kezdődött.
Koszorút helyezett el az utódvállalatok nevében a Ganz Holdig képviseletében Radványi Miklósné és Kludák Erzsébet,

az Öntödei Múzeum nevében Képes Gábor, Csibi Kinga és Huszics György,

a Ganz Iskola nevében Várhelyiné dr. Ledneczki Ágnes igazgatóhelyettes és Bakk Rita DÖK elnök.

A bejárat mellett pedig az "A mi Ganzunk" koszorúja és mécsese őrzi a múltat a jelennek.

Az Öntödei Múzeum életéből

2012. november 18., vasárnap

Vasútszakmai Nap - 2012. november 17.

Kedves Olvasóink!

A Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a Magyar Vasúttörténeti Parkban 2012. november 17-én szakmai nap volt. Az előadások után az érdeklődőknek szakmai vezetést is tartottak a Parkban.
Két fontos, szívünknek kedves momentumra szeretnénk most felhívni a figyelmeteket.
Az első: Pálóczi Attila előadása a Kandó-mozdonyokról és Kandó Kálmán életútjáról.
Pálóczi Attila
A második: Süveges László előadása a MÁV gyorsvonati gőzmozdonyainak fejlesztéséről.
Süveges László
Süveges László









Ha szeretnél több képet is látni a rendezvényről, akkor kattints az alábbi linkre: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.509761899047830.126924.112354188788605&type=1
Sajnáljuk, hogy a rendezvényről előbb nem értesültünk, talán közülünk is néhányan ott lehettek volna!

2012. november 1., csütörtök

November 1. Mindenszentek - November 2. Halottak napja


Borús, szeles napra virradtunk. Talán olyanra, mint az elmúlt év, amely nem volt kegyes hozzánk: sok szerettünket, barátunkat, családtagunkat mint Kharón átvitte a Sztüx folyón.
Nehéz most írni bármit is... Itt van velünk most is a gyász, a fájdalom... Szavak, amelyek nem érnek szinte semmit... Mégis várunk egy köszönésre, egy pillantásra, egy ölelésre, egy mosolyra... De ez az élet rendje: ami megszületett az meg is fog halni. A két dátum közti idő hosszát senki sem tudja, de akkortól, amikor az ember felfedezi a világot és benne önmagát már az ő felelőssége, miként tölti ki az időt, amelyet az univerzum számára kimért.
E két nap a mi kultúránkban a csend, a béke és az emlékezés napja. Emlékezés a régiekre, a családra, a barátokra, az ismerősökre, esetleg egy szomszédra, valakire, aki számunkra fontos volt. Talán arra is gondolunk, hogy a családunkban milyen helyet töltünk be? Mi a feladatunk? Őrizzük-e a lángot, át tudjuk-e adni azokat a régi-régi történeteket, amelyeket szüleinktől, nagyszüleinktől esetleg egy távoli rokontól hallottunk?
Addig él valaki, amíg van, aki emlékezik rá. Ezért őrizzük a családi hagyományokat, őrizzük a szeretteink, a barátaink emlékét a szívünkben! És talán egyszer egy őszi napon rólunk is mesélnek majd egy történetet...
Most azonban még mi járjuk a temetőket virággal, gyertyával a kezünkben, mi állunk meg egy sírhalom mellett...mi gyújtjuk meg azt a gyertyát.










"Deres sírok közt botorkál az Alkony,
Jeges szél hordja a csillagokat széjjel.
Didereg a Magány lenn a Tisza-parton,
sírod elé a November térdepel le éjjel.

Béke van és csend és béke.
Hozzád indulok.
Ragyognak szívemben a mécsesek.
Szelíden mutatják az utat.
Megfáradt szemem emlékek közt kutat,
s felém nyújtott kezed én újra megfogom.
Nyitott szemmel a múltat álmodom,
az álmot karjaim közt ringatom,
s parányi lángok tüzének hevénél,
olvadni kezd lelkemben a megfagyott fájdalom."
          /Domonkos Erzsébet: November/


2012. augusztus 20., hétfő

Augusztus 20. - Állami ünnepünk

Augusztus 20. : államiságunk ünnepe, első keresztény királyunk trónra lépéséhez kapcsolódik. Az elmúlt években olyan sok mindenről írtunk már ezzel a nappal kapcsolatban, ezért most egy másik aspektusból szeretnénk megközelíteni.
Ez a nap a Ganz Horgásztanyán is - Szigetszentmártonban - hagyományosan kiemelt ünnep.

NAGY GANZOS TALÁLKOZÓ - Klotildliget, 2012. június 2.

Kedves Barátaink! Kedves Olvasóink!

Sok víz lefolyt azóta a Dunán, és sok minden történt azóta, hogy Klotildligeten júniusban találkoztunk. A tartozásunkat, a beszámolót erről a napról most végre olvashatjátok. Fogadjátok szeretettel!

2012. május 6., vasárnap

Anyák napja: újból Gyöngyvirág túra

2012. május 5-én újra a Pilisbe mentünk, hogy másnap, Anyák napján gyöngyvirággal köszönthessük az édesanyákat.

2012. május 3., csütörtök

Jelentkezés a 4. Klotildligeti Találkozóra!

Kedves Barátaink!

A korábbi kérdőív nem működött rendesen, türelmet kérünk, keressük a hiba forrását.
Nem tudjuk mi volt a hiba, de csak egy ilyen működő "nagy " kérdőívet tudtunk beilleszteni.
Kérjük itt, oldalt töltsétek ki! A többi információt továbbra is a főoldalon találjátok meg.
Elnézést a kellemetlenségért!
A korábbi bejegyzést - lejjebb - olvashatjátok a tudnivalókkal.

2012. május 1., kedd

4.Klotildligeti Találkozó - 2012. június 2.

Horváth László:Ganz Ábrahám






MEGHÍVÓ

Sokak kérésére és mindannyiunk örömére megnyitja kapuit a

4. Klotildligeti Találkozó

2012. június 2-án (szombaton) 10és 18 óra között!

A helyszín most is a Simonek Művek 
(Piliscsaba-Klotildliget, Kenderesi út 27.),
ahol a találkozás örömével, jókedvvel, vidáman beszélgethetünk,
nézegethetünk fényképeket, felidézve sok-sok emléket.

Sok szeretettel hívjuk a korábbi találkozók résztvevőit,
az új jelentkezőket és mindenkit, aki valamilyen módon kötődik a
Ganz-MÁVAG Mozdony- Vagon- és Gépgyárhoz!
Ezért az utód vállalatok dolgozóit is várjuk erre a találkozóra!

Jöjjenek el a munkatársak, a barátok, az ismerősök, 
a családtagok, mindenki úgy, ahogy
Ganz Ábrahám, az alapító elképzelte,
egy boldog, összetartó családként!

Ebéd 13 órától finom palócgulyás,
 uzsonna házikolbász, szelet sült hús, savanyú,
amelyek árát az 1800 Ft részvételi díj tartalmazza.

Az italfogyasztást mindenki az egyéni igények szerint 
a pultnál maga rendezi.

A Simonek Művek befogadó képessége sajnos véges, 
csak 200 fő tud ott lenni a találkozón.
Ha ebben a 200 főben benne akarsz lenni, 
ne halogasd, tedd meg a szükséges lépeseket!

Jelentkezési határidő: 2012. május 27.
A részvételi díjat (1800 Ft), 
amely magában foglalja az ebédet, az uzsonnát és a rendezési költséget 
így fizetheted be:

• bankfiókban, az alábbi, e célra nyitott számlaszámra:
Kövesdiné Darabos Katalin
OTP 11773195-00192024
Megjegyzés: ebéd

(Ha több résztvevőét utalod át, akkor e-mailben küldd el az amiganzunk@gmail.com címre
a névsort, az adatokat, mert az ebédjegy névre szól. Az átutalás utolsó napja: 2012. május 27.)

személyesen Kovács Gábornál (06/20/9494304)
2011.május 2-től 2011. május 25-ig, naponta 8-15 óráig
a Torony épület földszint 14-ben (Bp., VIII., Könyves K. krt.76.).
(Ne felejtsd el, 
ha személyesen fizeted be több jelentkező részvételi díját,
akkor is kell a névsor az adatokkal!)

A SIMONEK MŰVEK megközelítési lehetőségei:
MÁV: Nyugati pu. – Klotildliget mh. (minden óra 20 perckor, esztergomi vonal)
VOLÁN: Árpád-híd – Pázmány Péter Egyetem (Esztergom felé)
GÉPKOCSI: 10-es út, 26-os kilométerkőnél jobbra (benzinkút mellett)

A találkozóval kapcsolatos egyéb kérdéseiddel fordulj
Kövesdi Istvánhoz (06/20/5469158)!

Mindenkit szeretettel vár Klotildliget és Ganz Ábrahám öröksége!

Ha részt akarsz venni a találkozón, akkor a jelentkezési lap segítségével tedd meg!
Jelentkezz most, mert lehet, hogy holnap már nem lesz hely!

A jelentkezés lezárult 2012. május 28-án.

2012. április 8., vasárnap

HÚSVÉT

Kedves Barátaink!
A tegnapi esős, borongós napot mára felváltotta a napsütés, bár a szél még fúj, és kicsit hideg van. De ha kitekintünk az ablakon a természet már végérvényesen jelzi: tavasz van.Virágoznak a gyümölcsfák, a kora tavaszi hagymás virágaink már díszben állnak, és a fák is bontogatják leveleiket.










Ma, Húsvét napján nem a keresztény mitológia eseményeit szeretnénk felidézni, hanem inkább a tavaszi ünnepkörhöz tartozó tojásról írnánk, amely ősi kultikus szimbólum számos nép hitvilágában, a miénkben is. 
A tojás az élet hordozója, magában rejti a múltat, a jelent és a jövőt.  A magyar hímes tojások jelképrendszere a kereszténység előtti időket idézik. Fontos, hogy ellentétben a szomszédos népekkel, a kereszténység felvétele után sem adtak őseink keresztény tartalmat a tojást díszítő motívumaiknak.











A hímes tojásainkon szereplő jelek a régi magyar élet és hitvilág minden fontos mozzanatát tükrözik. Sőt, az ősi, kultikus jeleket a Kárpát-medence minden magyarok által lakott vidékén használják - napjainkban is. A messzi múltból származó, erősen absztrakt rajzokban azonban ma már nehezen ismerhető fel a pásztorkodás, lovas élet, természet, örök élet, termékenységvarázslás, bajelhárítás és a világmindenség ábrázolása. 
Néhány jelkép a hímes tojásokról: 
A kör: a teremtő Isten jelképe, nincs kezdete és vége. A kör kettéválasztása megadja az eget és a földet
Svasztika, ősi napkerék: az élet örök forgására utal
A kéz: óvó, bajelhárító jel
A tölgyfalevél (meander): a családi összetartás
Kakastaréj: termékenység
A kos a nap, a megújulás jele
A leggyakrabban használt szín a piros, ebből ered a hímes tojás másik neve a piros tojás. A mágikus piros a vér és a tűz színe. A megújulás, a szerelem, a tavasz, az öröm, a szabadság, a kicsírázó élet jelképe. A piros szín szerencsét hoz, és óv a betegségtől, a tűztől. Varázsereje miatt akkor is használják a nevet, amikor a piros szín teljesen hiányzik. Ezzel is magyarázható, hogy őseink és a rokon népek jelekkel ellátott piros tojást tettek a halottak kezébe (pl.: a kiszombori hun-avar temető női sírja).
A díszítés legősibb módja a karcolás. A növényi anyagban megfestett tojásra éles szerszámmal, - kés, üvegdarab - karcolják a varázsjeleket.
Hagyományos, általánosan elterjedt az írott tojás. Írókával meleg viasszal írják a mintát a szobahőmérsékletű tojásra és utána mártják a festékbe. 
Szintén régi eljárás a metszés. A viasszal megírt tojást ecetben vagy savanyúkáposzta-lében áztatják órákig, ami a megírt terület kivételével elmarja a tojáshéj felét.
Magyar jellegzetesség a patkolt vagy vasalt hímes tojás. Apró fém tárgyakat, patkókat szegeznek a tojáshéjra. 
Hogyan fessük a tojásokat színesre?
Piros:
Festőmályva (Althaea rosae var.nigra) Ma is termesztik. A virágok szárított szirmait a Herbária boltjaiban megvásárolhatjuk. Attól függően, hogy a festőlé savas vagy lúgos, a kapott szín más és más lesz.
Vöröshagyma héja. Igen elterjedt. A tömény, kihűlt főzettel barnáspiros tojásokat készíthetünk. Timsó hozzáadásával gyönyörű napsárga színt kapunk.
A lilahagyma héja sötétbarnára fest.
Sárga:
Vadalmafa vagy kerti almafa fiatal ága és rügye. Ehhez is kell timsó.
Barna:
Vadalmafa és vadkörtefa kérge vegyesen + timsó
 Veres és lila hagyma héja vegyesen. Ebbe nem kell timsó.
Zöld:
Zöld búza főzete
Fekete bodza zöld bogyói
Fekete áfonya levele és zöld termése
Lila:
Nyárfa (Populus-félék) virága + timsó
Tárogató kökörcsin virága (Pulsatilla patens mill.) + timsó
Kék:
Csillagvirág (Scilla cernua red.) + timsó
Cserszömörce forgácsa spirituszban áztatva, majd vízzel hígítva
Fekete:
Tölgyfagubacs forgácsának főzete + timsó 
Bodza érett termése. Adalék: fahamu + timsó
Talán nem áll most mind rendelkezésetekre? A nyáron gyűjthetitek az erdőket, mezőket járva a különböző bogyókat, festőanyagokat, hogy egy év múlva a legszebb színű tojások adhassátok a locsolóknak.Vigyázat: Védett növényeket gyűjteni nem szabad!

De addig?
Süssetek mézeskalácsból tojásokat! A hagyományos karácsonyi mézeskalácsból kivágva és tojásfehérjével díszítve. A vállalkozóbb kedvűek süthetik a vásári mézeskalácstésztából, majd pirosra színezve kerülhet rá a fehér díszítés.

Segítségként:
Monoriné Rohlik Erzsébet: A varázserejű hímes tojás
Antalné Tankó Mária: Gyimesi írott tojások
Makoldi Sándorné: Magyar hímes tojások
Mosonyi Éva. Hímes tojások
Békés ünnepet!