Az újév nem mindig esett január 1-jére. A télközépre eső, karácsonyi, újévi évkezdés a napév szerinti időszámítással együtt honosodott meg Európában, és a Római Birodalomból indult ki. Az egységes évkezdést azonban sok nép csak a legutóbbi évszázadokban fogadta el, hazánkban is csak néhány évszázada kezdődik ezen a napon az esztendő.
Ezen a napon mi is feleleveníthetünk néhány olyan szokást, ami megvalósítható, nem kell hozzá különösebb előkészület, és átörökíthetjük gyermekeinnek, unokáinknak is. Ezektől kedvesebb lesz az ünnep, hiszen az ünnepet a nép maga csinálja magamagának.
Nézzük mit tehetünk?
1. Főzzünk lencse-, bab- vagy borsólevest! A sok apró szem a bőséget szimbolizálja.
2. Főzzünk gombócot nagyobb lányunkkal, lányunokánkkal! A gombócokba azonban töltelékként egy-egy cédulkát tegyünk fiúnevekkel. Amelyik először feljön a víz színére, az jelzi az elövendő férj nevét.
3. Készítsünk időjárásjósló kalendáriumot! Válasszunk ki 12 szép fokhagymafejet, törekedvvek arra, hogy lehetőleg egyformák legyenek. Mindegyik egy-egy hónapot jelképezz. Tegyünk beléjük sót, és hagyjuk hűlni egy napig. Amelyiknek a gerezdje 24 óra múlva átnevesedett, az a hónap csapadékos lesz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése